Pas do przenoszenia broni i amunicji® Storm i Storm Professional - podobieństwa i różnice

2023-10-03 10:45:00
Storm czy Storm Professional

W skrócie

Pas Storm

Pas główny podszyty rzepem haczyki od wewnętrznej strony na całym obwodzie. Wkładany w szlufki spodni pas wewnętrzny ma naszyty na zewnątrz rzep pętelki na całym obwodzie.

Pasy Storm Professional

Pas główny podszyty rzepem pętelki od wewnętrznej strony na całym obwodzie. Wkładany w szlufki spodni pas wewnętrzny ma naszyty na zewnątrz rzep haczyki na całym obwodzie.

Dlaczego w ten sposób? Technologia szycia ma znaczenie, szczególnie dla Klienta Instytucjonalnego.

Pas do przenoszenia broni i amunicji® Storm

Powstał jako propozycja dla osób o sprecyzowanych potrzebach, to z reguły są instruktorzy strzelectwa, pracownicy ochrony, którzy po zakończeniu zajęć strzeleckich lub służby odkładają broń do magazynu broni razem z pasem głównym i nie wracają z pistoletem do domu. Dla nich wygoda posiadania pasa wewnętrznego z miękkim rzepem ma pierwszorzędne znaczenie. Udało nam się opracować technologię szycia w taki sposób, aby naszywanie taśm PALS do systemu MOLLE było wystarczająco mocne i estetyczne pomimo zastosowania rzepów haczyki od spodu pasa.

Pas do przenoszenia broni i amunicji® Storm Professional

Jest dedykowany do zastosowań profesjonalnych dla Wojska, Policji, Służb Specjalnych, jest wykonany prawidłowo technologicznie ze względu na kolejność kroków szycia - najpierw naszywamy rzep na pasie głównym, a potem odwracamy pas i naszywamy złożoną taśmę 1cm jako PALS do systemu MOLLE. Każda maszyna działa tak samo - dolna nitka wysnuwa się swobodnie, a górną nitką reguluje się naciąg i wygląd szwu. Gdy na spodzie jest rzep haczyki, szew nie jest idealny ze względu na zaczepianie się dolnej nitki o haczyki rzepa i pętelkowanie tej dolnej nitki. Taka technologia naszywania taśmy PALS, z rzepem haczyki od spodu, nie jest prawidłowa, na rynek profesjonalny nie możemy zaproponować produktu z wadą technologiczną. Jest to sprawdzane na etapie odbioru jakościowego i produkty z wadą technologiczną nie są przyjmowane przez odbiorców instytucjonalnych. Wiemy, że jest to mniej wygodne dla użytkownika, że może powodować czepianie się do pasa wewnętrznego ubrań, pokrowców foteli w samochodzie itp., jednak dla żołnierzy nie ma to znaczenia. W przypadku sportowców i strzelców bojowych, po zejściu ze strzelnicy i tak zdejmują oni pas główny i pas wewnętrzny i zakładają inny pas z kaburą do skrytego przenoszenia broni, bo pas wewnętrzny zapinany rzepem będzie za miękki i za delikatny do przenoszenia pistoletu. Dodatkowym atutem jest to, że pas główny z miękkim rzepem od spodu nie powoduje niszczenia ubrań, gdy stosujemy go na kurtki w czasie opadów lub w chłodne dni.

Użytkowanie

Dzięki takiem podejściu mamy propozycję dla osób o odmiennych potrzebach. Jedyne nad czym trzeba się zastanowić, to w jaki sposób będziemy użytkowali pas wewnętrzny przed i po strzelaniu. W trakcie użytkowania kompletu, podczas ćwiczeń i strzelania, zupełnie nie ma znaczenia, w jaki sposób są te pasy wykonane. Dużo ważniejsze jest, ile złożeń pas wytrzyma, jak szybko zużyją się rzepy, czy pas nie będzie się trwale odkształcał po odłożeniu do szafy, czy łatwo pas można oczyścić z błota i kurzu. Pasy Storm i Storm Professional można umyć pod bieżącą wodą, wysuszyć w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu, byle nie na słońcu, a nawet wyprać w delikatnym płynie, zabezpieczając klamrę przed zniszczeniem w pralce. Gwarantowane 10 tysięcy użyć rzepa oraz trwała i niezniszczalna konstrukcja pozwala na zaproponowanie 5 lat gwarancji na nasze produkty.

Dlaczego wymyśliliśmy i dodajemy holder do trzymania końcówki pasa?

W trakcie projektowania pasa Storm zależało nam na jak największej ilości komórek PALS do systemu MOLLE. Na podstawie doświadczeń z pasem Assault wiedzieliśmy, że nie dla wszystkich dobrym rozwiązaniem jest końcówka pasa trzymana rzepami. Nie chcieliśmy stosować zawinięcia pasa do wewnątrz, bo jest to nieprawidłowe ze względu na słabe blokowanie taśmy przez belkę samozaciskową klamry. Producent klamry firma AustriAlpin wręcz zabrania takiego układania taśmy w klamrze Cobra®. Poza tym regulacja pasa wymagałaby każdorazowo zdjęcia pasa, wyregulowania na oko, ponownego przymierzenia itd., co jest po prostu uciążliwe. Pozostało zwijanie końcówki pasa i mocowanie jej tuż przy klamrze. Nie chcieliśmy stosować rurki z gumy, bo jest to rozwiązanie nietrwałe i również w użytkowaniu nieco kłopotliwe - gdy pas główny jest spięty z pasem wewnętrznym, przesunięcie gumy w celu zmiany rozmiaru paska jest niemożliwe. Pas trzeba zdjąć, zsunąć gumę, wyregulować, znowu zdjąć pas, założyć gumę na zawiniętą końcówkę. Wymyślony przez nas "holder" to rozwiązanie, które umożliwia prawidłowe ułożenie taśmy w klamrze, pozwala na regulację rozmiaru bez ściągania pasa i pozwala zawinąć i skompresować końcówkę pasa bez dodatkowych czynności ze strony Użytkownika. Wymaga jednak sporo szycia po stronie producenta, jednak po to mamy maszynę do szycia sterowaną komputerowo, aby robić to szybko i powtarzalnie.

Autor:Grzegorz (Bagnet) Baranowski